01 wrz1 września – Klub Kibica AZS PW PAMIĘTA

Dziś szczególny dzień. O 4.40 w Wieluniu zawyły syreny… Tak rozpoczęły się obchody upamiętniające wybuch 76 lat temu II wojny światowej. Także kibice AZS Politechniki pamiętają i jak co rok udali się do Parku Skaryszewskiego, gdzie znajduje się pomnik poświęcony pamięci sportowców, trenerów i działaczy AZS, przed którym zapalili znicze.


1 września i kolejne niemal 2200 dni lat, które na zawsze zapisały się w historii Polski i Świata, przerwały życie ponad 50 milionów ludzi. W tym gronie, niczym jedna kropla w morzu, wygląda liczba Azetesiaków, których życiorysy zakończyły się między wrześniem 1939, a wrześniem 1944. Wspomnieć wszystkich, niepodobna. Zwłaszcza, że i trudno potwierdzić, że znana liczba sportowców i działaczy AZS-u, którzy ginęli w czasie okupacji rozstrzelani na ulicach, kampanii wrześniowej czy Powstaniu Warszawskim, jest pełna. Przypominamy jednak sylwetki tych, którzy byli szczególnie związani ze stołecznym AZS-em i Politechniką Warszawską:

Wacław Adamowicz – siatkarz AZS Warszawa. Rozstrzelany w egzekucji na ulicach Warszawy.

Lech Górski, Zbigniew Grabiński, Michał Klimkiewicz i Bonawentura Wojciechowski – siatkarze AZS Warszawa. Polegli w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Stanisław Leinweber – siatkarz AZS Warszawa. Zastrzelony w Katyniu w 1940 roku.

Kazimierz Wilamowski – siatkarz i koszykarz AZS Warszawa. Zginął w obozie Auschwitz w 1941 roku.

Jan Gnojek – taternik AZS Kraków, był studentem Politechniki Warszawskiej. Wojenna zawierucha rzuciła go do Węgier, gdzie w polskim ośrodku był szkolony na szyfranta. Był jednym z ważniejszych tatrzańskich kurierów. Później działał w Krakowie. Zginął w obozie Auschwitz 27 października 1942 roku.

Henryk Nosowicz – wioślarz AZS Wilno, był studentem Politechniki Warszawskiej. Rozstrzelany w egzekucji na ulicach Warszawy w 1943 roku.

Józef Poleski – lekkoatleta AZS Warszawa, był studentem Politechniki Warszawskiej. Poległ w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Tadeusz Semadeni – pływak, waterpolista i hokeista lodowy AZS Warszawa. Zginął w Powstaniu Warszawskim w obronie Politechniki Warszawskiej 19 sierpnia 1944 roku.

Janusz Zalewski – żeglarz AZS Warszawa, był absolwentem Politechniki Warszawskiej. Zamordowany przez oddziały faszystowskich Niemiec w Szpitalu na Woli 6 sierpnia 1944 roku.

// fot. Kacper Napurka //